Saturday, January 31, 2004

Patapievici nem szereti a természetfilmeket

Olvasgatom H. R. Patapievici könyvét (Omul recent) és most már végképp meg vagyok győződve, hogy ez a könyv is a könyvespolcnak az "igy irtok ti" részére tartozik. Ha igy folytatja a tag, nemsokára eljöhet Ámerikába teleevangelistának. Azzal semmi bajom, hogy nem szereti a posztmoderneket, de számára minden és mindenki, aki nem 100%-ban követi a keresztény ideológiát, s annak is az ortodox vagy legalábbis katolikus változatát, az "om recent"-nek számit, és emiatt el van veszve. Tipikus "aki nincs velem, az ellenem van" - jelenség: mindenki, aki másképp gondolja, mint ő, az az "om recent", az "om obisnuit" kategóriába tartozik, a modernitás - posztmodernitás tipikus képviselője, aki tévét néz, nem olvas (vagy felületesen olvas), nem hisz Istenben, relativista, müveletlen, materialista, stb., stb. Mikor valaki egy passzusban támadja az Animal Planet tévécsatornát és Susan Sontag-ot, az biztos jele annak, hogy nem egy kiváló filozófusról meg esszéistáról van szó (mint ahogy eddig hittem), hanem egy olyan valakiről, aki a világot teljesen egyoldalúan, egy transzcendentális szürőn keresztül látja, és soha fel se merül benne, hogy a "van Isten" alapállás egyáltalán megkérdőjelezhető. Ime egy jellegzetes idézet:
Cînd şi-au început predicaţia pseudo-religioasă pe la începutul anilor '60, ecologiştii radicali postulau în mod revoluţionar că omul este egal şi în rînd cu toate celelalte animale. Astăzi, ecologiştii moderaţi şi publicul iubitor de animale iau ca de la sine înţeles faptul că, în fond, omul este inferior animalelor. Spre pildă, filozofia popularului canal TV Animal Planet este succint şi definitiv exprimată prin sloganul care însoţeşte una dintre numeroasele sale reclame ideologice în favoarea panteismului, politeismului, reîncarnării, sincretismului religios asiatic etc. - "animals are better than humans". Potrivit ideologiei naturaliste a outrance pe care aceşti neo-păgîni (de fapt atei de tip New Age) o profesează, omul este răul naturii - în acelaşi fel în care Susan Sontag considera că "rasa albă" este cancerul umanităţii.
Crocodile Hunter"-t (aki méltán tekinthető az Animal Planet-mentalitás - ha van ilyen - legismertebb képviselőjének) ateista, keresztényellenes, New Age "újpogánynak" tekinteni enyhén szólva túlzás. Ez már az amerikai fundamentalista keresztények túlzásaira emlékeztet, akik a Harry Potter könyveket meg filmeket tartják keresztényellenesnek és minden rossz hordozójának (további olvasnivaló erről itt található). Susan Sontagnak pedig édeskevés köze van az Animal Planet-hez. Legfeljebb annyi, hogy Patapievici egyformán utálja őket.

Ugyancsak H.R. Patapievici ir az új 22-ben a Szabad Európa rádió megszüntetéséről. Itt sem hagyja ki az alkalmat, hogy kedvenc ideológiáját és "filozófusát" emlegesse:
Ceea ce mi se pare extraordinar in succesul de durata al actiunii postului de radio Europa Libera este ca ideea care a inspirat munca atator oameni, atat de multi ani si cu atatea sacrificii, nu a fost nici economica, nici comerciala si, in fond, nici politica - a fost una de natura morala: ideea simpla ca adevarul trebuie rostit in mod public, iar acesta, in cele din urma, va sfarsi prin a elibera societatea atat de tiranii ei, cat si de propriile-i abisuri. Nu va suna cunoscut acesta adagiu? "Si veti cunoaste adevarul, iar adevarul va va face liberi!" - aceasta vorba, potrivit Evangheliei dupa Ioan 8, 32, a fost rostita chiar de Iisus Hristos. Nu este extraordinar ca ideea care prin lucrarea Europei Libere a dislocat, rasturnat si distrus comunismul reprezinta una din cele mai pretioase mosteniri ale crestinismului universal?

Sunday, January 25, 2004

Balogh Béla mesternek egyébként van saját honlapja. Csak egy gyöngyszem a sok közül:

"...megfontolandó, hogy a test halála utáni élet valamint a test születése előtti élet az, amire a különböző kutatási területekről származó eredményösszesítés után esély van, és szó nem lehet arról, hogy az élettapasztalatunk, a gondolataink, az érzéseink és az emlékeink bármiféle károsodást is szenvednének a test halálának beálltával.

Mindezt természetesen nagyon sok tudósnak és kutatónak kellene átvizsgálnia, és ellenőrizni, hogy egyáltalán lehetségesnek tartják-e."

Nem tartják lehetségesnek.
A marosvásárhelyi Népújság egy régi, tavaly februári számára tévedtem :) , s érdeklődéssel olvastam ezt a cikket egy könyvbemutatóról. Balogh Béla "A végső valóság" cimü könyvéről van szó, melyről több cikk jelent meg a kolozsvári Szabadságban. Hogy mért térek vissza állandóan ehhez a témához? Azért, mert kiváló példának tartom arra, hogy az otthoni értelmiség nagy része mennyire képtelen megitélni, hogy egy könyv vagy szöveg nagy szakértelemmel megirtnak és izgalmas újdonságokat taglalónak tekinthető-e, vagy pedig nem egyéb, mint egy a sok értelmetlen paranormális handabanda közül. (Akinek nem inge, ne vegye magára). Egy értelmes középiskolás is hamar rájöhet arra, hogy Balogh Béla könyve egyértelmüen az utóbbi kategóriába tartozik (erről többek között itt, itt és itt is lehet olvasnivlót találni).

A szerzőt Illyés Kinga szinmüvésznő mutatta be, s a cikk szerzője, Lokodi Imre szerint, az érdeklődés nagyobb volt, mint a vásárhelyi Diakóniai Ház bármely más rendezvényén. Azt is megtudhatjuk, hogy a könyv "statikai szerkezet, amire még nagyon sok kutatást lehet építeni." Valamint: "A halál utáni, valamint a születés elôtti élet lehetôsége már nem hit kérdése, hanem fizikai törvényszerûség."

Yeah, right.

Saturday, January 24, 2004

Olvasom a Mindentudás Egyeteme honlapján, hogy ez a "a hazai tudományos ismeretterjesztés talán legmerészebb vállalkozása", valamint azt, hogy "a magyar tudomány legjobb képviselői tartanak előadásokat a legkülönbözőbb tudásterületek legégetőbb közérdekű kérdéseiről és vitatják meg ezeket a hallgatósággal". Kiváló ötlet és kezdeményezés, jó honlap, sok jó előadás. Azt azonban nem értem, hogy mért kell tudományos ismeretterjesztésnek nevezni az ilyesmit:

"Isten a maga képmására teremtette az embert, avégre, hogy Teremtőjével boldog életközösségben, szeretet-közösségben éljen." - mondja előadásában Szabó István, a Magyarországi Református Egyház Dunamelléki Kerületének püspöke itt.

Tudom, persze, hogy a magyar "tudomány" szó nem egészen egyezik azzal, amit az angol "science" alatt értenek. Talán történelmi okai vannak, hogy magyar nyelvterületen tudománynak számit minden, ami alapos bibliográfiai utánajárást igényel. Magyarán, ha valaki elolvas két könyvet ugyanarról a témáról, és ir egy cikket belőle valamelyik humán profilú lapban, akkor az már tudomány. Igy fordulhat elő az, hogy létezik "irodalomtudomány", de olyan nincs, hogy "literature science". Az angol "science" szó egyértelmüen csak természettudományt jelent, és a tudományos ismeretterjesztés (popular science) fogalomkörébe a fentihez hasonló prédikációk semmiképp sem tartoznak bele.
First post on this blog, on a rainy Saturday. (It tends to rain on weekends over here).

Bought a few days ago the new issue of Skeptic. It has a chapter in it from the new book by Simon Conway Morris (Life's Solution : Inevitable Humans in a Lonely Universe). Quite disappointing: "...at some point and somehow, given that evolution has produced a sentient species with a sense of purpose, it is reasonable to take the claims of theology seriously". Or: "In essence, we can ask ourselves what salient facts of evolution are congruent with a Creation."

Luckily, a good review follows by Donald Prothero that summarizes the issue very well: "Well written trade science books are a vanishing breed, marketed to smaller and smaller audiences who are easily suckered into reading and believing pseudoscientific babble and religious tracts masquerading as science. What a pity that such a distinguished scientist as Conway Morris (who has produced much excellent science in the past) falls into the latter trap with this book."
 
Copyright 2009 Hindered Settling. Powered by Blogger Blogger Templates create by Deluxe Templates. Sponsored by: Website Templates | Premium Themes. Distributed by: blog template